Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 3 października 2010

KOBIETA Z DZIECKIEM NA RĘKU

Chcąc poznać, jaka dusza zamieszkuje w czyimś ciele, obserwujemy, w jakim to ciało lubuje się otoczeniu, bo jeśli panują w nim nieporządek i pomieszanie, taki sam nieporządek i pomieszanie panują w jego duszy.
Leonardo da Vinci

Drogą szła kobieta z dzieckiem na ręku. Niemowlę popłakiwało z powodu niewygód pielgrzymowania. Matka jednak próbowała chronić je od wiatru i innych trudów, wszak było jej największym skarbem. W pewnym momencie zauważyła po prawej stronie drogi pieczarę, której kamienne ściany się rozsunęły. Usłyszała głos, jakby z głębi swego jestestwa: „Wejdź do wnętrza jaskini-sezamu. Znajdziesz tam skarby wszelakie, złoto najczystsze i klejnoty połyskujące wszystkimi kolorami tęczy. Wszystkie należą do mnie. Daję je, komu zechcę. Wymagam jednak posłuszeństwa. Masz czas sposobny, ażeby zaczerpnąć tych skarbów, ile zdołasz. Pamiętaj jednak - czas jest krótki, jaskinia pozostanie otwarta tylko przez trzy minuty. Musisz opuścić ją przed wyznaczonym czasem. Jej kamienne ściany zewrą się potem na zawsze. Uwięziony już nigdy nie odzyska wolności i pozostanie na wieki w ciemnościach. Przypominam ci tylko: pamiętaj o tym, co najważniejsze”.

Słysząc ten głos, kobieta wbiega do jaskini. Szybko kładzie dziecię na kamiennym podłożu i zaczyna zagarniać skarby. Wpycha klejnoty do kieszeni, napełnia nimi worek na plecach. Ma już ich tyle, że choćby żyła i tysiąc lat, nie mogłaby ich spożytkować. Czas prędko płynie, jakiś głos w niej krzyczy: „Nie zapomnij o tym, co najważniejsze!”, ale ona zagarnia więcej i więcej, nie bacząc na ostrzeżenie. Już ostatnie sekundy, chciwą ręką zagarnia resztę klejnotów i w ostatnim momencie wybiega. Kamienne ściany zawierają się. Skarby ciążą tak, że kobieta ledwie idzie. I nagle, w bolesnym otrzeźwieniu, uświadamia sobie, że zapomniała o swoim dziecku, które pozostało na zawsze uwięzione w ciemności.

Matka pozostała w nieutulonym płaczu sama na drodze. Zapomniała o tym, co najważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz