Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 3 lipca 2012

SZEMRANIE DEMONÓW

Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. (1 Piotra 5,8)


Pielgrzym z rejonu Rodez, wracając z Jeruzalem - jak przekazują kroniki cysterskie - z powodu burzy został zmuszony zawinąć do portu na pobliskiej wyspie, która graniczyła z Sycylią. Odwiedził wówczas świętego pustelnika, który wypytywał go o różne sprawy dotyczące religii w jego kraju, we Francji. Między innymi zapytał go, czy zna klasztor w Cluny i opata Odilona. Pielgrzym odpowiedział twierdząco i chciał dowiedzieć się, skąd takie jego zainteresowanie.

Pustelnik zaczął opowiadać: „Zdarza mi się w niektóre dni słyszeć rozmowy demonów. Skarżą się, że niektóre dusze im się wymykają. Szemrały przeciw ludziom pobożnym, że z powodu ich modlitw i po­święcenia cierpienia dusz w czyśćcu ustawały szybciej. Opat Odilon i jego bracia są powodem największego przerażenia demonów. Dla­tego, kiedy wrócisz do swego kraju, proszę cię, w Imię Boga, skłoń mnichów z Cluny do podwojenia ich modlitw i postów, aby ulżyć tym biednym duszom”. 

Pielgrzym spełnił swą misję. Święty opat Odilon rozważył w sercu wszystkie te sprawy. Z natchnienienia Bo­żego nakazał we wszystkich klasztorach swego zakonu, aby co roku drugi dzień listopada był dniem wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Taki był początek święta zmarłych.

Charles Arminjon, Koniec świata doczesnego i tajemnice życia przyszłego.
Konferencje, Flos Carmeli, Poznań 2011, s. 148-149.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz