Łączna liczba wyświetleń

sobota, 9 lipca 2016

CUD EUCHARYSTYCZNY W BOLSENA I ORVIETO, WŁOCHY - Rok 1263

Chrystus i Kościół życzą sobie, by wszyscy wierni codziennie przystępowali do Stołu Pańskiego, i życzeniu temu na pierwszym miejscu przyświeca myśl, by wierni złączeni z Bogiem w Najświętszym Sakramencie z niego czerpali siłę do zwyciężania namiętności, do pozbycia się drobnych powszednich przewinień, do ustrzeżenia się od ciężkich grzechów, na jakie jest wystawiona ludzka ułomność.

Pius X, encyklika "Sacra tridentina synodus"

Przedstawienie cudu eucharystycznego w Bolsena

Pewnego dnia 1263 roku niemiecki kapłan Piotr z Pragi, pielgrzymujący do Rzymu, zatrzymał się w Bolsena. Był pobożnym księdzem, lecz często miewał wątpliwości co do rzeczywistej obecności Chrystusa w konsekrowanej Hostii. Gdy sprawował Najświętszą Ofiarę przy grobie św. Krystyny (znajdującym się w kościele pod tym wezwaniem), w chwilę po wypowiedzeniu słów konsekracji, krople krwi zaczęły spływać z Hostii, spadając na jego ręce i korporał ołtarza.

Ogarnięty trwogą ksiądz Piotr próbował początkowo ukryć krew, lecz w chwilę potem przerwał Mszę Świętą i udał się bezzwłocznie do sąsiedniego miasta Orvieto, gdzie przebywał papież Urban IV. Papież wysłuchał relacji o cudownym wydarzeniu, udzielił księdzu przebaczenia i natychmiast zarządził wszczęcie procesu dochodzeniowego. Po zbadaniu faktów, biskup diecezji otrzymał nakaz przewiezienia Hostii i korporału ze śladami krwi do Orvieto, gdzie papież w uroczystej asyście złożył je w katedrze. 

Korporał ten jest do dzisiejszego dnia wystawiony i czczony przez wiernych w katedrze Orneto.

Historia przekazuje nam, że pod wpływem tego cudu, papież Urban IV poprosił św. Tomasza z Akwinu o napisanie Mszy własnej i Oficjum ku czci Najświętszej Eucharystii jako Ciała Pańskiego. W sierpniu następnego roku, specjalną bullą, papież Urban IV ustanowił święto Bożego Ciała.

Turyści i pielgrzymi odwiedzający katedrą w Orvieto kierują się potem do Bolsena, by w kościele św. Krystyny uczcić miejsce cudu. Wejście w północnym skrzydle kościoła prowadzi do Cudownej Kaplicy, w której plamy na płytach podłogi mają być śladem krwi z cudownej Hostii. Sam ołtarz, na którym dokonał się cud, jest obecnie ustawiony w Grocie św. Krystyny. Figura świętej znajduje się tuż obok.

W siedemsetną rocznicą ustanowienia święta Bożego Ciała (sierpień 1964), papież Paweł VI sprawował Najświętszą Ofiarą na ołtarzu, gdzie przechowywany jest uświęcony korporał, w złotym relikwiarzu znajdującym się w katedrze Orvieto. (Ojciec Święty udał się do Orvieto helikopterem - pierwsza w historii podróż papieska tym środkiem lokomocji). 

Dwanaście lat później Paweł VI udał się do Bolsena, skąd przemawiał w transmisji telewizyjnej, na zakończenie 41. Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii. W swym posłaniu Ojciec Święty określił Najświętszą Eucharystię jako „(...) wielką i niewyczerpalną tajemnicę”.

Joan Carroll Cruz, Cuda eucharystyczne. Eucharystyczne fenomeny w życiu świętych, 
EXTER, Gdańsk 2009, s. 81-82.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz