Łączna liczba wyświetleń

piątek, 29 lipca 2016

MAŁGORZATA DE THONES

Po swej męczeńskiej śmierci, św. Andrzej był oprowadzany po niebie przez anioła. Przechadzając się po wspaniałościach wyżyn niebieskich, szukał Maryi, ale Jej nie znajdował. Wreszcie pyta anioła: „Gdzie Ona jest?”. Z ust anioła pada odpowiedź: „Nie ma Jej tu. Ona wciąż pozostaje na ziemi, by osuszać łzy swoich płaczących dzieci”.
(Staroruska legenda)

Małgorzata de Thones licząca lat 30 - pełniła w roku 1794 obowiązki nauczycielki w swym rodzinnym mieście. - Maryja chroniła Małgorzatę w cieniu Swej opieki i cnota jej - oraz niewinność zjednały dla niej powszechny szacunek.

Małgorzata była nieprzyjaciółką rewolucji francuskiej, ponieważ ta znowu była nieprzyjaciółką jej Boga; dotychczas Małgorzata nie znała innej broni, prócz różańca; lecz teraz w piersi jej serce uderzyło uczuciem bohaterstwa i pragnieniem stawienia oporu rewolucjonistom w imię Boga i religii; - ożywiła ona też i wielu innych podobną odwagą - lecz była to walka o nierównych siłach i częstokroć heroizm ustąpić musiał przed siłą. Małgorzata wpadła w ręce rewolucjonistów, którzy ją uwięzili i zaprowadzili do Annecy, by tam była sądzoną.

Małgorzata była zbyt dobrą chrześcijanką, by miała kłamstwem ocalić swe życie i nie tylko przyznała, iż oskarżenie było prawdziwe, ale nadto dodała, iż częstokroć przechowywała kapłanów przed okrucieństwem rewolucjonistów.

Małgorzata skazaną została na rozstrzelanie. - Gdy odczytano wyrok, oczy jej zajaśniały radością. Udała się na miejsce, gdzie miał być wyrok wykonany krokiem pewnym i śmiałym - odmawiając różaniec. Gdy przybyła już na plac kaźni, rzekła do otaczających ją żołnierzy: "Gdy wam dam znak, strzelajcie", po czym trzymając w ręku różaniec - upadła na kolana i wzniósłszy oczy w niebo, zawołała: "Niech żyje wiara katolicka i Różaniec święty!"

Naraz wszystkie kule ugodziły w nią - i odważna chrześcijańska dziewica padła pod ich ciosem śmiertelnym - a zwłoki tej wiernej córy Różańca świętego spoczęły na cmentarzu w Annecy.

o. Czesław Kaniak, Za przyczyną Maryi. Tom drugi: 
Przykłady opieki Królowej Różańca Świętego (przykłady na październik), s. 22-23.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz