Łączna liczba wyświetleń

piątek, 9 września 2016

REWOLUCJONISTA COLLOT DE HERBOIS

Piekło istnieje, czy chcemy wierzyć czy też nie. Jest to miejsce wiecznej kary przygotowanej dla tych, którzy odeszli z tego świata uparcie odrzucając Miłosierdzie Boże. Prawdy tej nauczał sam Zbawiciel Jezus Chrystus z powagą i autorytetem przewyższającymi jakąkolwiek naukę ludzką.
Thomas. A. Nelson

Rewolucyjny rzezimieszek Collot de Herbois słynął tak z bezbożności, jak i z krwawego okrucieństwa. To on był autorem masakr w Lyonie w 1793 roku i mordercą 1600 ofiar. Sześć lat później skazany został na zesłanie do Cayenne, gdzie dawał upust swemu szaleństwu przeklinając wszystko, co święte. Najmniejszy ślad religijności czy pobożności doprowadzał go do szału. Gdy zobaczył żołnierza czyniącego znak krzyża zawołał:

— Durniu, ty wierzysz w te przesądy! Nie wiesz, że Bóg, Maryja Panna, niebo i piekło to wymysły tej przeklętej bandy w sutannach?

Krótko po tym powaliła go ciężka choroba, i cierpienia zdawały się wypalać mu wnętrzności. Collot zaczął wydawać z siebie okropne jęki, przyzywając na pomoc Boga, Matkę Najświętszą i prosząc o księdza.

— Jak to — odezwał się do niego żołnierz — prosisz o księdza? Boisz się piekła? Przecież sam wyklinałeś kapłanów i żartowałeś z piekła!
— Niestety — zajęczał Collet — to mój język kłamał memu sercu.

Wkrótce potem umarł on w strasznych cierpieniach.

François Xavier Schouppe SJ, Piekło. Dogmat o piekle na przykładach faktów z życia świętych 
i historii Kościoła, EXTER, Gdańsk 2003, s. 55-56.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz