Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 18 maja 2017

WIKARY Z INOWROCŁAWIA

Matko Odkupiciela, z niewiast najsławniejsza, / Gwiazdo morska, do nieba ścieżko najprościejsza, / Tyś jest przechodnią bramą do raju wiecznego, / Tyś jedyną nadzieją człowieka grzesznego. — Racz podźwignąć, prosimy, lud upadający, / W grzechach swych uwikłany, powstać z nich pragnący. / Tyś cudownie zrodziła światu Zbawiciela, / Tyś sama wykarmiła Twego Stworzyciela. — Panno przedtem i potem z świata podziwieniem, / Uczczona Gabriela wdzięcznym pozdrowieniem; / Racz się wstawić, o Panno, za nami grzesznymi, Ratuj nas, opiekuj się sługami Twoimi.
„Alma Redemptoris Mater”, hymn przypisywany Hermanowi z Reichenau

W 1941 roku w obozie w Dachau w sortowni ubrań więziennych wypadł na podłogę różaniec. Obecny tam żołdak niemiecki rozgniewał się i przy okazji zaczął obrzucać obelgami stan duchowny. Krzyczał:

— To oszuści, obłudnicy, co innego głoszą, a co innego czynią... Zaraz to wam udowodnię. Pierwszy ksiądz, którego tu sprowadzę, podepcze ten różaniec...

Strach padł na obecnych. Za chwilę wrócił na salę prowadząc za sobą młodego więźnia. Pada pytanie:

— Ktoś ty?
— Jestem księdzem katolickim.
— A co to to jest?
— To jest Różaniec Matki Boskiej.

Niemiec rzucił Różaniec na podłogę i wymachując rewolwerem nad głową więźnia, krzyczał: 

— Podepcz go zaraz, inaczej zatłukę cię na śmierć.
— Ja nigdy tego nie zrobię — pada odpowiedź.

Posypały się razy pięścią i kolbą rewolweru. Ofiara z jękiem upadła na ziemię. Wściekły oprawca wskoczył na niego z butami, skakał po całym ciele jego. Trwało to dosyć długo, ofiara dogorywała. Po kilku straszliwych godzinach męczarni skonał, powtarzając jedne i te same słowa: 

— Nie wyprę się Matki Bożej.

Był to ksiądz Dębski, wikary z Inowrocławia.

Zbiór (151) przykładów, Ex Libris S.V.D. Misyjny, s. 67, nr 137.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz